Філософія Ніцше і створення особистості, відкритої до безперервного самоперетворення
- У чому полягає контроверсійність Ніцше?
- У чому полягає ідея «вічного повернення»?
- Що таке «філософія життя»?
- Якими є світоглядні бачення «надлюдини»?
У чому полягає контроверсійність Ніцше?
Ви давно чули про філософію Ніцше, але вам цікаво дізнатись, які саме філософські погляди проголошував Ніцше у своїх працях?
Чому Ніцше вважається найконтроверсійнішим філософом XIX ст.? Хто повпливав на становлення Ніцше як філософа? Як розпочався професійний шлях Ніцше та чим він закінчився?
На всі ці та інші питання ви знайдете відповіді у вебінарі професора Андрія Дахнія, підготовленому для Неоплатонівської академії.
спеціальна ціна під час війни
3000 грн.
600 грн
Чим Ніцше вирізнається
з-поміж інших філософів?
ПІСЛЯ ВЕБІНАРУ ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ
У чому полягає суперечливість Ніцше?
Чому «Бог помер»?
Чому Ніцше був «аутсайдером» свого часу?
Що таке «філософія життя»?
Чому філософія Ніцше нагадує стосунки з коханкою?
Що таке «надлюдина»?
Отримайте знижку
3000 грн.
600 грн.
Чому Ніцше належить до «великих будителів»?
Ніцше відкидає ідеї християнства та платонізму, натомість пропонує світові нові філософські засади.
У вебінарі ви дізнаєтесь, як сучасна людина може досягти успіху, послуговуючись ідеями «волі до влади» та «вільного духу».
ЦІНА ПОСТІЙНОГО ДОСТУПУ ДО ВЕБІНАРУ – 600 грн.
ЩО ВАС ЧЕКАЄ НА ВЕБІНАРІ
Пояснення контроверсійності Ніцше
Інтерпретація філософських ідей Ніцше
Етапи становлення Ніцше як філософа
Протиставлення філософії Ніцше і трансценденції
Чому варто придбати вебінар?
Ви давно мрієте стати успішною людиною, та не знаєте з цього почати?
У вебінарі від Неоплатонівської академії ви дізнаєтесь, як у сучасному світі використовувати філософські ідеї Ніцше для того, щоб самовдосконалюватись і щоразу досягати успіху.
Не пропустіть унікальну нагоду осягнути, у чому полягає “філософія життя” Ніцше — лише за 600 грн.
Отримайте знижку
3000 грн.
600 грн.
Про спікера вебінару Андрія Дахнія
Андрій Дахній — доктор філософських наук, завідувач кафедри історії філософії ЛНУ імені Івана Франка, професор кафедри філософії УКУ.
До сфери наукових інтересів спікера входить сучасна західна філософія, зокрема, екзистенціалізм, феноменологія і герменевтика.
ЯК ЗМІНИТЬСЯ ВАШе життя після придбання ВЕБІНАРУ?
“Світлом стає все те, що я охоплюю
Попелом залишається те, що покидаю
Отже, я є полум’ям” Фрідріх Ніцше
Хочете навчитись запалювати, як Фрідріх Ніцше? Мрієте навчитись відкидати все зайве і насолоджуватись життям?
Перегляньте вебінар професора Андрія Дахнія від Неоплатонівської академії — і ваше життя неодмінно зміниться раз і назавжди.
Отримайте знижку
3000 грн.
600 грН
Контроверсійність фігури Фрідріха Ніцше
Фрідріх Ніцше — німецький філософ, що сприяв становленню так званої «філософії життя». У своїй творчості та філософських поглядах філософ відображає кризу перехідної епохи на рубежі XIX – XX століття. Під час цього періоду можна спостерігати тотальну втрату в розум, розчарування та певні песимістичні настої. До основних праць філософа можна віднести такі праці, як “Так говорив Заратуштра”, “Генеалогія моралі”, «По той бік добра і зла» та інші.
Контроверсійність Фрідріха Ніцше
Постать суперечливого філософа Фрідріха Ніцше та його філософські ідеї є одночасно впливовими і дискусійними для філософії XX ст. Як запевняє доктор філософських наук, філософ Андрій Дахній, постать Ніцше у філософії вирізняється своєю амбівалентністю та контроверсійністю. Ця суперечливість проявлялась в тому, що Ніцще був схильний до неоднозначності. І це проявляється не лише у працях Ніцше, але і в його біографії. На формування Ніцше як філолога та філософа в подальшому впливає занурення у вивчення давньогрецької та давньоримської культур.
Ніцше народився у Німеччині в сім`ї лютеранського пастора. Навчаючись у гімназії, мав неабиякі здібності до філології та музики. Пізніше майбутній філософ вивчав засади теології та класичну філологію в Боннському та Лейпцизькому університетах. Саме на цьому етапі життя починається захоплення Ніцше філософією Шопенгауера. Окрім того, на становлення Ніцше як філософа вплинуло спілкування з композитором Вагнером. Вже у 25 років Ніцше отримав звання професора. Він подавав великі надії саме в галузі класичної філології, але прочитання праці Артура Шопангауера «Світ як воля і уявлення» докорінним чином змінює світогляд Ніцше. В цей час Ніцше робить квантовий стрибок від класичної філології до некласичної філософії.
Як стверджує Андрій Дахній у вебінарі, в академічному дискурсі Шопенгауера та інших класичних філософів Ніцше поставав як біла ворона або як аутсайдер, який значно виділявся з-поміж представників класичної філософії того часу. Ніцше виступав у ролі прихильника і адепта філософських ідей Шопенгауера. Контроверсійність Ніцше проявлялась не лише у його працях, але в біографічному аспекті, коли Ніцше починає як класичний філолог, а продовжує свій шлях як некласичний філософ.
Контроверсійність поглядів Ніцше вже проявляється у тому, що Ніцше народжується у родині протестантського пастора, де панувала благочестива атмосфера, а згодом стає радикальним критиком християнського світу і його цінностей.
Також суперечливість постаті Ніцше ще й полягала у його поглядах, коли він у своїх працях міг висувати спочатку один умовивід, а згодом його заперечував. Ніцше не робив висновків, а скоріше залишав простір для роздумів читачеві.
Для Фрідріха Ніцше була притаманна мінливість, розмаїтість та непрогнозованість. Фрідріх Ніцше у своїх філософських поглядах опонує до Канта. Як стверджує сам Фрідріх Ніцше, ставлення Канта до філософії нагадує ставлення чоловіка до дружини, а ставлення Ніцше до філософії нагадує ставлення чоловіка до коханки – воно є таким же мінливим і багатогранним.
Хочете дізнатись, у чому ще полягала контроверсійність та розмаїтість фігури Фрідріхе Ніцше? Тоді купуйте вебінар про філософію Ніцше від Неоплатонівської академії.
Еволюція філософських поглядів Ніцше
У еволюції філософських поглядів Ніцше дослідники виділяють наступні етапи:
• Ніцше — романтик, коли філософ на початку свого професійного шляху знаходився під впливом філософських ідей А. Шопенгауера та Г. Вагнера.
• Ніцше — позитивіст, який згодом розчарувався у Г. Вагнері. В цей час Ніцше звертається до вивчення «позитивних» наук, таких як математика, природознавство, хімія, економіка та історія.
• Ніцшеанський період, що просякнутий наскрізною ідеєю “волі до влади”.
Лейтмотивом поглядів філософа вважається гімн надлюдині. Як зазначалась вище, Ніцше називав себе учнем Шопенгауера, наслідуючи його ірраціоналізм. Світові притаманне «вічне повернення». Людина повинна позбавитись від страху смерті, оскільки світ повторюється в часі з незначними змінами. Світ — це життя, в основі якого лежить воля до влади або допомога особистості у пристосуванні до світу і самоствердженні.
Як вважав мислитель, людина має бути сильною для того, щоб вижити. Саме цим можна пояснити той факт, що філософ критикує засади християнства — ідеології слабких, себто рабів, а не володарів життя. Як вважав Ніцше, християнство проповідує певну приреченість, вчить співчуттю і терпимості. Однак ці моральні орієнтири не можуть далі слугувати для тих, хто націлений на досягнення поставлених цілей.
Як стверджував філософ, християнська мораль — це набір умов збереження бідних, напів успішних і невдалих видів людини. В найвідомішій своїй праці «Так мовив Заратустра» Ніцше заявив, що Бог помер. І цей умовивід треба трактувати так, що це люди вбили Бога, тобто людство вже не може жити за тими законами, що жило колись, і християнські моральні погляди вже втрачають свою актуальність. У розумінні філософа європейська культура є культурою зніжених людей. Однією з основних причин цього виступає християнство та його засади.
Мислитель у своїй праці закликає переоцінити цінності, замінити світоглядні бачення рабів на світоглядні бачення «надлюдей». Філософ протиставляє «простим людям» «аристократів духу». На думку Ніцше, звичайна людина є слабкою, неповноцінною, нікчемною, м’якотілою, не здатною бачити і панувати, тобто є рабом від природи, що здатен лише підпорядковуватись комусь.
«Надлюдина» у філософії Ніцше розглядається як істота вищого штибу. Вона є вільною та знаходиться поза християнськими засадами, які обмежують. Мораль людини такого штибу передбачає мистецтво панувати, широту волі, безстрашність, чесність, негативне ставлення до боягузтва легкодухості, жорстокості у подоланні брехні земного існування. За Ніцше, “надлюдина” — це новий вид людей, якого не знало раніше людство.
Вона трансформує майбутню культуру і людську мораль, а також формує нові міфи світобудови і світоустрою. “Слабкі” мають померти і звільнити простір для “надлюдей”. Філософ виступає проти засад європейського раціоналізму, ставлячи на шальки терезів почуття та інстинкти. Як вважає Ніцше, розум є нікчемним, а логіка — абсурдною, оскільки взаємодіє із сталими формами, що суперечить мінливості життя. Істини не існує.
Ідея “вічного повернення”
До найцікавіших і найменш зрозумілих понять філософії Ніцше належить поняття “вічного повернення”. У працях філософа також можна зустріти такі поняття, як “вічний поворот” і “вічне повторення”. Його ключове пояснення Ніцше наводить у своїй праці “Ecce Homo”. Окрім того, у праці “Весела наука” філософ пояснює життя через формулу “вічного повернення”. Про це йдеться мова у 341-у афоризмі у праці “Святий Януарій”. З латинської Janua перекладається як двері, ворота, а римський бог Янус вважається охоронцем порталів, що поєднують протилежні грані буття. Філософ був знайомим з міфом про дволике божество, яке є символом зустрічі минулого і майбутнього.
Вірогідно, що Ніцше не розглядає це поняття як наукову теорію, в свою чергу, він пропонує читачам притчу. По-перше, Ніцше не міг підтвердити свою теорію на природничо-науковому рівні. По-друге, філософ хотів викликати певні емоції, так як перспектива “вічного повернення” повинна викликати жах, поборовши який особистість не заперечує, а стверджує життя.
Коли виник цей концепт, Ніцше дуже захопився, породжуючи чималу кількість алюзій на стародавню міфологію, релігію та філософію, у тому числі орфізм та піфагореїзм. Якщо у праці “Весела наука” ми не спостерігаємо, як цей концепт розвивається, то в підготовчих нотатках ми можемо знайти деякі міркування на цю тему.
На думку філософа, величина сили Всесвіту є визначеною. Але час реалізації цієї сили є безкінечним. Також варто зазначити, що “вічне повернення” — це не кіно, що може прокручуватись безліч разів. Світова воля “вариться” у космічному котлі всього, що існує, і позбавлена будь-якої доречності. Іншими словами, у світі не можна один раз бути винахідливим і при цьому реалізуватись. Людина повинна постійно сходити на нові вершини, відчуваючи радість самореалізації.
Мислитель пропонує читачам експеримент “вічного повернення”, щоб випробувати свою здатність до перемоги жаху та безглуздості існування. Якщо віра для виправдання існування відсутня, то людина може сприймати світ лише у перспективі утвердження життя.
Філософія Ніцше очима сучасної людини
Міркуючи про вплив філософії Ніцше на сучасну людину, потрібно не забувати, що філософ пропонує філософію майбутнього. Саме майбутнє знаходиться у фокусі думок мислителя.
Прагнути майбутнього можна лише через призму пам’яті про минуле. Філософ часто засуджує тих, хто живе лише в розрізі сьогоднішнього дня. В той час, як традиційна філософія займається трансцендентними та ідеальними сутностями, мислитель закликає більше звернути увагу на найближчі речі, що нас оточують. Необхідно жити, озираючись на світ, а ключовими проблемами філософії мають стати питання дружби, світи, здоров’я, включно зі звичками, життєвим локусом тощо. Саме ці поняття є ключовими про формуванні світогляду.
Людина може досягти цього, тільки якщо відмовиться від надмірних почуттів і здобуде силу. Якщо життя фокусується на перманентній небезпеці, то подолання виступає основною функцією життя.
Основними поняттями в людському самоперевершенні виступають сувора дисципліна і практика, що іде в розріз з аскезою. Рано чи пізно, все, що створюється за допомогою правил і норм, перевершує умови виникнення. Як наслідок, формується щось нове. За приклад філософ бере німецького письменника Ґете, що перевершує обмеження цієї доби, надавши нових сенсів часу і власному місцю в цьому часі.
Окрім того, Ніцше вважає, що необхідно використовувати радісний підхід до життя, тобто “веселу науку”, занурюючись у діоністичне переживання та аполлоністичну красу. Давні греки краще розумілись на житті, ніж сучасна людина, породивши культуру, у якій існування виправдовувалось як естетичний феномен. Головний герой однієї з праць Ніцше, мудрець Заратуштра страждає при думці про вічне повернення, але після одужання він спрямовує свої думки на радості подолання нігілістичних ідей. Радість є також процесом дарування, тобто виразом почуття сили і краси. Вміння дарувати філософ вважав рисою діоністичного світосприйняття. Тут також важливо зазначити, щоб зробити подарунок, який би не принижував того, хто дарує, та того, хто приймає подарунок, потрібні їх взаємна великодушність.
Радісне сприйняття реальності залежить від його постійного утвердження. Філософ послуговується поняттям “так-говоріння” життю. Якщо Бог помер, то людина має говорити “так” усьому, що принесло життя. Заратуштра, що є вчителем “вічного повернення”, стирає всі часові відмінності. У працях Ніцше лейтмотивом звучить думка про те, що ми маємо насолоджуватись життям навіть у разі повного нігілізму. Досягнути цього можна лише за допомогою “вільного духу”, що постає проти внутрішніх та зовнішніх обмежень.
Хочете дізнатись більше про філософські погляди Ніцше та те, як сучасна людина може використовувати його філософські засади у сучасному житті? Тоді неодмінно купуйте вебінар Андрія Дахнія, підготовлений спеціально для Неоплатонівської академії.