Історія виникнення геральдики: від Русі до Візантії. Вебінар Олега Однороженка
- Коли і як зародилась геральдика в Київській Русі?
- Чому Візантія і Русь були центром європейської цивілізації у X-XII ст.?
- Чому геральдика важлива для історії і культури?
- Чи є схожою геральдика Руси Х—XIII ст. та Візантійського Сходу?
Чому геральдика є важливою?
Більшість читачів вважає, що геральдика — це доволі маргінальне явище, вивченням якого цікавляться одиниці. Але чи дійсно це так?
У своєму вебінарі український історик, доктор історичних наук та дослідник геральдики Олег Однороженко розвінчує цей міф.
Придбавши цей вебінар прямо зараз, ви дізнаєтесь чому вивчення геральдики є дійсно важливим.
спеціальна ціна під час війни
3000 грн.
600 грн
Пориньте у дивовижний світ геральдики Русі та середньовічної Візантії
ПІСЛЯ ВЕБІНАРУ ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ
Чому геральдика є унікальним явищем?
Яку роль відіграє вплив Візантії на руську геральдичну традицію?
Як і коли зародилась геральдика?
Чому геральдика — це не лише витвір західноєвропейської цивілізації?
Чому руська геральдика XIV-XV ст. є унікальною?
Чому герби набувають такої популярності у XI-XII ст.?
Отримайте знижку
3000 грн.
600 грн.
Як і коли геральдика виникла у Київській Русі?
Цікавитесь, як і коли сформувалась українська геральдика? Хочете більше дізнатись про те, якою була руська геральдика і чому вона є абсолютно унікальним явищем? Прослухайте вебінар історика Олега Однороженка.
Під час перегляду вебінару ви зможете поринути у дивовижний світ геральдики Київської Русі XI-XII ст. і зрозуміти, що вплинуло на розвиток руської геральдики.
ЦІНА ПОСТІЙНОГО ДОСТУПУ ДО ВЕБІНАРУ – 600 грн.
ЩО ВАС ЧЕКАЄ НА ВЕБІНАРІ
Таємниці виникнення та розвитку геральдики Руси
Унікальні факти дослідження історії геральдики
Яскраві
приклади гербів Руси та Візантії
Пояснення історичних явищ, пов’язаних з геральдикою
Чому варто придбати вебінар?
Цей вебінар буде цікавим як для тих, хто давно цікавиться геральдикою, так і для тих, хто хоче просто більше дізнатись про історію середньовічної Візантії та Київської Русі.
Ви будете здивовані унікальністю та різноманітністю гербів, що зображувались на печатках та щитах князів Київської Русі у X-XIII ст.
Зробіть крок до розуміння геральдичної системи Київської Русі та середньовічної Візантії — лише за 600 грн.
Отримайте знижку
3000 грн.
600 грн.
Про спікера вебінару Олега Однороженка
Олег Однороженко — український історик та громадський діяч, доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України, колишній головний ідеологічний референт громадської організації «Патріот України» та «Соціал-Національної Асамблеї», член Українського геральдичного товариства, колишній голова Харківського осередку ВО Свобода.
Автор численних праць з історії геральдики, у тому числі — «Де, коли і чому виникли герби? Вступ до візантійської геральдики X-XII cт.», а також «Геральдика середньовічної Руси (України). Генеза руської геральдики. X–XIII ст.», що вийшла друком цього року у харківському видавництві «Фоліо».
ЯК ЗМІНИТЬСЯ ВАШ світогляд після ВЕБІНАРУ?
Ви почнете краще розбиратись у геральдичній системі Київської Русі та середньовічної Візантії.
Ви осягнете, чому візантійська геральдична система є унікальним, потужним та мистецьки вивершеним явищем, яке розповсюджується на сусідні країни, а саме Київську Русь, Балкани та Кілікійське королівство.
Ви отримаєте відповідь на питання: чому західноєвропейська традиція не є унікальним явищем і чому вона запозичує надбання вже сформованої геральдичної системи Візантії.
Отримайте знижку
3000 грн.
600 грН
Олег Однороженко: Історія виникнення геральдики у Візантії та Київській Русі.
Де, коли і чому виникли герби?
Чому геральдика важлива для історії і культури?
Для більшості читачів здається, що геральдика — це доволі маргінальне явище, вивченням якого цікавляться одиниці. Геральдика скрізь присутня у нашому житті, але більшість вважає, що вона не є важливою. То чому ж ми маємо досліджувати це унікальне явище?
Олег Однороженко, український історик та громадський діяч, доктор історичних наук, дослідник історії геральдики України-Руси, Візантії та інших могутніх держав переконає вас у зворотньому. У вебінарі ви зможете дізнатись, як виникла геральдика на теренах України-Руси протягом X-XIII ст., та особливості походження геральдики у Візантії у X-XII сторіччі.
Це дасть змогу глибше осягнути історію виникнення української державності, а також вплив візантійської геральдики на виникнення геральдичної системи у інших країнах Середньовіччя. Пропонуємо разом з Олегом Однороженком пірнути у магічний світ знаків та символів Середньовіччя, кожен з яких несе у собі певні глибинні сенси і дозволяє ідентифікувати особливості виникнення певної держави, старовинних правлячих династій, родів, князівств, цехів тощо.
Отже, чому вивчення геральдики є важливим для сьогодення? Основні символи держави — це герб та прапор. Зрозуміло, що в будь-якій країні держава асоціюється з іменем, гербом та прапором. Відповідно, герби постійно присутні в нашому житті. Кожна людина знає герб своєї країни, герб свого регіону, герб свого міста. В європейських країнах люди знають часто свій родинний герб.
З першого погляду вам може здатись, що герб — це просто кольорова картинка з зображенням. Але це явище не таке просте, як вам здається. Олег Однороженко не дарма згадує герб в парі з назвою, тому що якщо ми подивимось на назву країн, міст, регіонів, то побачимо, що кожна держава, регіон, людина має свою назву або ім’я. Це вербальне позначення того чи іншого суб’єкту, а герб — це така ж сама назва, тільки візуальна, тобто відтворена не словом, а інструментами знакової системи.
Тому герби подібні до назви, фактично, це назва, відтворена в зображенні. Відповідно, назви і герби постійно супроводжують європейську історію і світову історію, тому що перше, з чим ми зустрічаємось, знайомлячись з певною країною, це те, як вона називається, який у неї герб, який у неї прапор. Відповідно, герби виконують надзвичайно важливу комунікаційну функцію — презентують країну, презентують певну корпорацію, місто, регіон, родину, окремих людей.
На коронації Карла III, короля Сполученого Королівства, люди могли бачити величезну кількість знаків та символів на геральдичній основі. Геральдика — це наука, яка вивчає герби і знаки. Відповідно, якщо в нашому сучасному житті герби відіграють важливу роль, то треба сказати, що в середньовічному і ранньому модерному суспільстві вони відігравали ще більшу роль.
Середньовічна європейське суспільство було перенасичене геральдичною символікою, тобто герби зустрічались на кожному кроці. Чому вони були важливіші, ніж зараз? Тому що середньовічне суспільство у більшості своїй було неписьменним, і відповідно комунікація відбувалась не так, як за допомогою письмового слова, а більше за допомогою символів і знаків.
В свою чергу, геральдична система складала основу цієї знакової, комунікаційної системи, через яку середньовічне суспільство спілкувалось між собою. До того ж геральдика була надзвичайно яскравим явищем. Людство знало різні знакові системи, але настільки якісної, яскравої та відпрацьованої знакової системи до виникнення геральдики ще не було.
На сьогодні нема жодної держави, яка б не мала свій герб. Європейська мода на герби з кінця XV – початку XVI сторіччя, з часу експансії європейської цивілізації довкола всієї планети геральдична система стала набутком для всього людства. Зрозуміло, що така знакова система, в якій відображено величезну кількість сенсів, у якої є колосальна комунікаційна роль, не могла не привернути увагу безлічі дослідників та науковців.
Як виникла геральдика?
Геральдика — це один з найбільш яскравих феноменів європейського Середньовіччя. Питання про те, як виникла геральдика, є однією з найважливіших проблем гербознавчих студій.
Практично всі роботи з геральдики намагались знайти відповідь на це непросте питання. Існували як доволі екзотичні версії виникнення геральдики, так і загальноприйнята — концепція про появу гербів у Латинській Європі, «десь між Рейном і Луарою», у другій чверті ХІІ ст.
Ця теорія, що вважається канонічною в усіх сучасних історико-геральдичних дослідженнях, не виникла безпідставно. Адже саме в Західній Європі пізньосередньовічної та ранньомодерної доби виявлено найяскравіші форми геральдики. Саме з країн Західної Європи походять найбільша кількість мистецьких геральдичних пам’яток. Сам тут геральдична система набуває свого розквіту у сфері візуальної комунікації та соціальної ідентифікації, витіснивши інші подібні системи на марґінес або залучивши їх до геральдичних практик.
І це цілком закономірно, що дослідники шукали витоки геральдичної системи саме в тих краях, де вони й у пізніші часи проявлялись у найбільш яскравих формах. Як пише Олег Однороженко у своїй праці «Де, коли, і чому виникли герби? Вступ до Візантійської геральдики X-XII ст.», існування гербів на околицях цих територій з центром у Західній Європі пояснюється як явище випадкове й похідне щодо геральдичної традиції Окциденту.
Того факту, що герби існували в пізньосередньовічній Візантії, Руській землі, Кілікійській Вірменії та на Балканах або зовсім не зауважено, або ці факти згадуються принагідно — на тлі картини магістрального розвитку геральдики на Заході. У вебінарі Олег Однороженко спростовує цю думку докорінним чином і відкриває завісу перед глядачем на залаштунки геральдичної системи, яка зародилась на теренах середньовічної Візантії та Русі.
Геральдику намагались осмислити як цілісний феномен. Якщо брати до уваги наукову думку, яка панувала у середовищі дослідників цього феномену до недавнього часу, то можна сказати, що геральдика — це витвір західноєвропейської цивілізації.
Наполягалось на тому, що в XII сторіччі в епоху хрестових походів на заході, передусім у Північній Франції, Північній Німеччині і Південній Англії виникає складна система гербів — зображення різних фігур на кольорових щитах. Разом з рицарським етосом, разом з рицарськими практиками геральдика поширюється поза межі рицарського середовища і стає набутком всього європейського суспільства.
Гербами починають користуватись монархи, різні країни, міста, провінції, землі, корпорації, а саме цехи, купецькі гільдії, університети. Більше того, гербами починає користуватись церква, духовенство, єпископство, митрополії тощо. В багатьох країнах гербами користуються міщани і навіть селяни.
Герби поширюються з XII сторіччя по всій Західній Європі і фактично стають еквівалентом прізвища. В цей час прізвища набувають популярності в Європі. Таким чином, герби ідуть в парі з розповсюдженням прізвищ. Ця наукова думка щодо виникнення геральдики закріпилась у європейській історіографії впродовж XIX-XX сторіччя.
Виникнення та розвиток геральдики у Київській Русі
Усі, хто цікавився хоч якось історією України-Руси, стикався з багаточисельними знаками князів, найвідоміший із яких – тризуб Володимира Великого, що сьогодні є державним гербом України. Треба зазначити, що знаки руських князів, відомі з кінця IX ст., мали догеральдичне походження.
Пізніше у другій половині XIV — XV ст., у часи Пізнього Середньовіччя, ці знаки ляжуть в основу руської геральдики. Коли ж і яким чином відбулася інтеграція цих знаків у гербову систему Київської Русі?
У своєму вебінарі Олег Однороженко говорить про те, що система давньоруської геральдики зародилась в той час, як княжі знаки та символи почали зображувати в щитах і надавати їм сталого забарвлення.
Чи цікаво вам дізнатись, наскільки схожою є знакова система Руси Х—XIII ст. та знакові системи Латинського Заходу й Візантійського Сходу? І найголовніше — з якого часу в Руській землі можна простежити уживання найдавніших особових і родових гербів? Тоді вам варто подивитись вебінар Олега Однороженка.
Дослідження геральдики Київської Русі другої половини XIV—XV ст., у результаті чого з’явилась безліч наукових статей та монографій, дозволили зрозуміти особливості виникнення та подальшого розвитку руської геральдики у період Середньовіччя. У вступі до свого видання «Геральдика середньовічної Руси (України). Генеза руської геральдики. X–XIII ст. Том 1» дослідник говорить, що гіпотеза про виникнення геральдики на території Русі під впливом Заходу, за посередництвом Польського та Угорського королівств у часи розпаду Руського королівства в другій половині ХIV — першій третині XV ст., є хибною.
З впевненістю можна сказати, що нобілітет, який прийшов із заходу на терени Київської Русі, поділену на окремі державно-політичні утворення — королівства, частково змінив геральдичну панораму України-Руси. Звісно, що рицарство угорського, мазовецького, чеського, польського, волоського, сілезького, німецького й іншого походження продовжували використовувати свою питому геральдику, що історично утворилась на землях їх походження.
Проте, говорити про цілковитий і тотальний вплив західних держав не варто, оскільки на той час місцевий нобілітет, що становив переважну більшість серед рицарства Руських земель — навіть під час найбільшої інтеграції західного війська у оборону Київської Русі, використовував іншу геральдичну систему, яка виникла саме на теренах Руських земель.
Варто відмітити, що геральдична система княжих, панських та рицарських родів Руси другої половини XIV—XV ст. була самобутньою та унікальною. Система різноманітних родових знаків, що лежить в основі геральдики Руси, не має аналогів у геральдичних традиціях європейських країн, навіть у сусідніх. Тому не варто навіть намагатись доводити те, що руська геральдична система XIV—XV ст. сформувалась під впливом геральдики сусідніх держав.
Проте, звідки ж виникла така унікальна і цілісна геральдична традиція на Руських землях в часи Пізнього Середньовіччя? Ця система не могла з’явитись нізвідки. Унікальність та розвиненість форм, величезна кількість пам’яток та динамічність розвитку підтверджують той, факт, що геральдична система цих регіонів мала потужне підґрунтя, на основі якого й виникла пізньосередньовічна геральдика Київської Русі.
Олег Однороженко стверджує, що потрібно шукати її початки у знаковій системі Руського королівства ХІІІ — першої половини XIV ст. Можемо простежити тісний зв’язок між культурними та суспільно-політичними реаліями Галицько-Волинського князівства та пізньосередньовічної Руси.
Донедавна основну проблему у дослідженні геральдики Руси науковець вбачав у недостатній кількості джерельної бази, яка налічувала лише кілька десятків відтисків і матриць печаток, а також згадки в літописах, хроніках і західноєвропейських гербовниках. Лише протягом останніх років науковці отримали змогу дослідити значну кількість геральдично-сфрагістичних пам’яток того періоду і переосмислити вже попередньо досліджені джерела, що посіяло нові сенси у дослідження геральдичної системи Київської Русі.
Чому Візантія і Русь були центром європейської цивілізації у X-XII ст.?
Згідно з дослідженнями Олега Однороженка, у Візантії геральдика виникає у X сторіччі. Це відкриття тягне за особою переосмислення багатьох моментів історії європейської цивілізації і ролі в ній і Візантії, і Русі. В західноєвропейській історіографії популярна думка про те, що центр цивілізації — це Латинська Європа, а Візантія — це щось незрозуміле, химерне, напівсхідне, навіть тотожне Арабському халіфату чи Османській імперії, а Русь — це далека культурна периферія.
Якщо розглянути геральдичну систему, як стверджує науковець, ситуація виглядає дещо по-іншому. По-перше, і Русь, і Візантія — це не просто органічні частини європейської цивілізації. На переконання Олега Однороженка, у X-XII ст., вони виступають центром європейської цивілізації, а Латинська Європа, навпаки, є периферією, тому що багато явищ, що асоціюються з європейською традицією, існує і безперервно, і набагато повніше, і набагато яскравіше саме в східній частині християнської ойкумени. Саме країни східного християнства відігравали провідну роль в епоху Середньовіччя.
Походження та розвиток геральдичної системи свідчить про неправильне сприйняття співвідношення між різними частинами європейської цивілізації. Однороженко вважає, що не припустимо виносити за дужки середньовічну Візантію та середньовічну Русь, тому що вони були не просто складовими цієї цивілізації, а виступали своєрідним центром. Саме з цього регіону йшло багато інтелектуальних і культурних віянь, які поширювались на території простору ортодоксального християнства, і передусім — у Латинській Європі.
Дуже багато явищ можна дослідити за використанням гербів, печаток, які в Римській Імперії з’являються набагато раніше, ніж в Латинській Європі. Чому Візантію можна вважати колискою західноєвропейської цивілізації? Не тільки з точки зору геральдики, але й з точки зору появи перший прізвищ, які у Візантії з’являються у VIII-IX ст. в той час, як в Західній Європі вони з’являються лише в XI-XII ст. В цей час у Візантії вже аристократичні родини існують сторіччями, переживають династичні кризи, зовнішньополітичні, військові випробування, перемоги тощо.
На теренах Русі ця система також формується в XI-XII ст. Серед руського нобілітету часто використовуються патронімічні прізвища, а також з’являються топонімічні прізвища. З розвитком геральдики можна простежити, що на території всіх країн ортодоксального християнства відбуваються однакові історичні та культурні процеси, лише з тим уточненням, що на території Східної Європи вони відбуваються і раніше, і яскравіше.
Лише катастрофа 1204 року у Візантії і середини XII-XIII ст. на території Русі, коли більш-менш стабільний розвиток переривається завоюваннями, інвазією, політичним розпадом, сприяє тому, що Західна Європа стає на більш високий щабель політичного і культурного розвитку. Проте, протягом Пізнього Середньовіччя і Візантія, і Русь продукували ще багато культурних речей, які були здатні конкурувати з західноєвропейською цивілізацією.
Хочете дізнатись більше про історію розвитку геральдичної системи середньовічної Руси та Візантії? Купуйте вебінар Олега Однороженка.