Сьогодні антична філософія стоїцизму перебуває на піку своєї популярності. Однією із найпопулярніших течій античної філософії є стоїцизм. Це філософськи вибір зірок, бізнесменів та звичайних людей таких, як ми з вами. Сьогодні в інтернеті можна знайти цілу низку сайтів, що просувають цю філософську течію.
Стоїцизм упевнено зайняв своє місце у розділі літератури non-fiction та self-help. Його засади використовує сучасна психотерапія та методики особистісного розвитку. Хвиля популярності стоїцизму з Європи плавно докотилась до України: перекладаються стоїчні першоджерела та сучасні видання з цього напрямку. В чому ж причина такої шаленої популярності стоїцизму?
Два роки тому каталізатором зросту популярності стоїцизму виявилась пандемія ковіду. У США в цей період видання зі стоїцизму злітають у топи продажів. Оскільки стоїцизм зародився у складний період розпаду давньогрецького поліса, ця течія є особливо актуальною для людей, що переживають складні часи. А тому не дивно, що з початком російського вторгнення в Україні стоїцизм також набув своєї популярності.
Що таке стоїцизм?
Стоїцизм — це філософський напрямок, який зародився у III столітті до н.е. і продовжує своє перевтілення аж по сьогодні. Мало яка філософська течія витримала випробування часом та зберегла таку шалену популярність. Стоїцизм користується популярністю у сучасних людей завдяки своїй практичності, постійній трансформації, а також перейманню практичних ідей від інших течій, що робить його мультифункціональним.
Ранніх стоїків можна вважати першими психологами. Стоїки перші створили своє вчення. Цей процес нагадує виникнення релігії, але без Бога. А коли римський імператор Марк Аврелій популяризує цю течію, то він і займає в стародавньому суспільстві місце Бога.
Отже, основні принципи стоїцизму:
• бути корисним для суспільства;
• жити в гармонії з природою та з людьми;
• не дозволяти емоціям брати гору над собою;
• притримуватись системного та упорядкованого життя;
• жити «тут і зараз»;
• бути скромним.
Стоїцизм та сучасна психологія
Стоїцизм використовується у сучасній психології та психотерапії. Емоційний стан людини впливає на результат перемовин та публічних виступів. Тому принципами стоїцизму користуються всі публічні люди та підприємці. Окрім запиту опанування ораторського мистецтва стоїть запит боротьби з хвилюванням та надмірною емоційністю, нестачі сну та часу, хвилювання за майбутнє, прийняття жорстокої реальності тощо.
Психологія зі стоїцизму запозичила наступні принципи:
• Якщо людина ображається, вона дозволяє себе ображати. Важливо не те, що відбувається навколо нас, а те — як ми на це реагуємо. Ми не можемо змінити реальність, проте ми можемо змінити своє ставлення до неї.
• В моменти гніву психологи радять не діяти, а обдумати причинно-наслідкові зв’язки і добре проаналізувати ситуацію, а вже потім діяти. Це дозволить зберегти стосунки, репутацію та ментальне здоров’я.
• Психологи радять жити «тут і зараз», а не перейматись минулим або майбутнім, тому що минуле вже було, а майбутнього може і не бути, або воно буде не таким, як ми собі уявляємо.