Картина Анн-Луї Жіроде-Тріозона для Золотого Салону в палаці Мальмезон (1802)

Що таке «вічне повернення»?

Чи є час лінійним, чи він іде по колу? Ніхто достеменно не знає. Дізнаємось, що думає з цього приводу філософ, який свого часу опонував до всієї класичної філософії і вважався «білою вороною» у світі філософії.

Можливо, ви чули такий термін, як «вічне повернення»? Його батьком вважається найконтроверсійніший філософ XIX сторіччя Фрідріх Ніцше. В чому ж полягає суть цього поняття?

Вперше філософ згадує цей концепт у «Веселій науці», що вийшла друком у 1882 році. Ніцше не міг обґрунтувати це поняття з наукової точки зору, підкріплюючи цей концепт лише притчею про дволикого бога Януса, який символізує зустріч минулого і майбутнього.

Фрідріх Ніцше

Ідея про «вічне повернення» прийшла в голову Ніцше саме тоді, коли він гуляв на березі озера Сільваплана. Ця ідея відразу захопила філософа, викликаючи алюзії, пов’язані з орфізмом та піфагореїзмом.

Одним із найважливіших тверджень «вічного повернення» було те, що наш Всесвіт має визначену кількість станів, змін і комбінацій проявів. Тому ми постійно маємо справу з «вічним поверненням». Але «вічне повернення» — це не фільм, який крутять по колу у світовому кінотеатрі.

Людина не може один раз проявити винахідливість, щоб реалізуватись. Вона весь час повинна прогресувати над собою, аби постійно самостверджуватись. Від цього ми можемо відчувати постійну радість становлення. Ми не можемо один раз перемогти на змаганнях і все життя насолоджуватись від цієї перемоги. Радість від перемоги з часом стихає, і нам потрібно долати нові і нові вершини для того, щоб відчути радість становлення.

У праці «Так мовив Заратуштра», це поняття породжує різні тлумачення. Тут ви знайдете твердження, що час йде по колу. Також можна зустріти видіння головного героя, коли він бачить, що змія обвиває і душить людину. Читач стикається з образом вічного кола ще й тоді, коли головний герой говорить про «перстень вічного повернення». Цей перстень символізує його містичний союз із вічністю. Заратуштра боїться повернення «маленької людини», яка прагне комфорту. Людина має з вдячністю приймати все, що до неї повертається, аби засвоїти життєвий урок і осягнути істину.

Пошир цю статтю в соцмережах!

Козаки-характерники

Хто такі козаки-характерники та чому сьогодні характерництво нагадує казку?

В Україні не існує людини, яка б хоч раз у своєму житті не чула про характерництво. Феномен характерництва часто і густо припорошений поволокою містицизму, а тому мало хто вірить у козаків-характерників як таких.

Марк Аврелій

Стоїцизм у сучасному світі

Сьогодні антична філософія стоїцизму перебуває на піку своєї популярності. Однією із найпопулярніших течій античної філософії є стоїцизм.

Філософська школа

Купити доступ до сніданку за 500 грн.

Менше ніж коштує квитов до Лувру

Філософська школа

Купити постійний доступ до вебінару за 900 грн.

Менше ніж коштує квитов до Лувру