Картина Мона Ліза

Чому картина «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі така геніальна?

Картина «Мона Ліза» Лернардо да Вінчі або Джоконда насправді зачаровує. Вона змушує тебе споглядати кожну деталь, не відводячи погляду. Відчувати дивне тремтіння десь всередині грудей. Хтось вважає її погляд холодним і навіть злим. Хтось помічає в її усмішці материнське тепло. Для когось це полотно про ніжне, мовчазне щастя, яке проривається через ледь стиснуті губи. Картина “Джоконда” або “Мона Ліза” Леонардо да Вінчі є найбільш цінним експонатом музею Лувр, Париж, Франція.

Тож чому картина «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі настільки геніальна?

Хто зображений на картині?

На найзагадковішому полотні  16 століття Леонардо да Вінчі зобразив Джоконду (La Gioconda), дружину Франческо дель Джоконда. Картина була намальована масляними фарбами на дереві розміром 77Х53 сантиметри. Оригінальну «Мону Лізу» можна побачити в Луврі, Париж оскільки власником полотна є уряд Франції.

Мона Ліза картина Лувр
Саме так виглядає картина Джоконда в музеї Лувр, Париж, Франція.

До речі, якщо ви колись діставали смартфон з запитом «Мона Ліза ціна», то майте на увазі, що її попередня вартість – від 830 мільйонів до одного мільярда доларів.

«Мона Ліза» опис та символізм

Картина «Мона Ліза» або “Джоконда” зображає жінку, одягнуту згідно з усіма канонами флорентійської моди кінця 15-початку 16 століття, на фоні якої знаходиться неперевершений гірський пейзаж. Найбільше суперечок серед науковців, мистецтвознавців та просто творчих людей викликає саме посмішка жінки: одночасно приманлива і відштовхуюча. Тим не менш, вважається, що полотно має значно більше символів.

«Мона Ліза» Леонардо да Вінчі є прямою візуалізацією спокійного щастя, що підтверджується позою зображеної жінки, ландштафтом та особливостями композиції. При детальному огляді полотна можна помітити декілька цікавих особливостей.

На передньому плані за плечами жінки «Мона Ліза» картина показує чіткі ознаки місцевості на якій живе людина: серпантинну дорогу та міст через річку. Однак далі вимальовується перехід між звичним для нас простором та дикою, суворою, незламною природою гір. Там видніється абсолютно безлюдна територія скель та води, що тягнеться аж до горизонту.

Мона Ліза цікаві факти
Зверніть увагу на фон картини Джоконда в Луврі.

Окрім того, варто зазначити, що «Мона Ліза» в Луврі є однією з перших картин, де натурниця зображена на фоні природи. А Леонардо да Вінчі започаткував новаторський метод малювання з повітряної перспективи.

Автор «Мони Лізи» зміг створити неймовірний зв’язок між натурницею та природою. Загадкова посмішка, чуттєві вигини волосся та одягу жінки, хвилясті ріки та долини, серпантинні доріжки приносять спостерігачеві відчуття загальної гармонії, єднання людини та природи. Через це безліч науковців вважає, що це полотно не варто вважати звичайним портретом.

Леонардо да Вінчі
Леонардо да Вінчі, автор картини Джоконда або Мона Ліза.

Також, якщо вас колись цікавило питання «Мона Ліза скільки років малювалася», то ось вам відповідь: на створення полотна було витрачено 4 роки і навіть тоді Леонардо да Вінчі не вважав його закінченим.

«Мона Ліза» цікаві факти

Про полотно “Джоконда” є безліч цікавих фактів. Ось найбільш неочікувані та незвичайні з них:

  • «Мона Ліза» в Луврі має свій окремий зал;
  • Деякий час картина зберігалася у Наполеона Бонапарта;
  • Мона Ліза, яку зберігає Лувр, Париж є обрізаною. Це визначилося випадково, коли була знайдена древня копія полотна;
  • У зображеної жінки були брови, поки їх випадково не пошкодили під час реставрації.

Окрім цього, якщо ввести в пошукову систему «Мона Ліза прикол» можна побачити безліч сучасних мемів та інтерпретацій картини Леонардо да Вінчі, які теж варті уваги.

Мона Ліза прикол
Картина Джоконда має багато мемів та приколів.

Таємниця усмішки Мона Лізи

Посмішка Мона Лізи викликає безліч суперечок у науковців. Вона стала символом ідеального образу жінки, приємної загадковості, тепла та ніжної відстороненості. Її описували в безлічі творах, оспівували в піснях. Кожен бачить в цих злегка стиснутих вустах щось своє: те, чого так хочеться; те, чого так боїшся; або те, що так сильно зачаровує.

Мабуть, найбільш чуттєвим описом посмішки Мона Лізи славиться твір відомого письменника-фантаста Рея Бредбері в однойменному творі «Усмішка».

Чому картина «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі є настільки геніальною?

Чому Джоконда подобається? Поперше вона справді добре намальовна, краще ніж майже всі портрети до неї, і більшість після. Вона зроблена у дуже важкій техніці надзвичайно витонченого накладання прозорих шарів фарби. Недарма справжня популярність її спіткала після того, як її було сфотографовано і публіка побачила збільшені фото фрагментів.

музей Лувр Париж
Натовп фотографує картину Джоконда Леонародо да Вінчі, хоча в інтернеті повно фото.

Більшість портретів, а також образів на багатофігурних полотнах, які були написані перед нею, зображують лише одну емоцію, або одну рису характеру, або ні того, ні того, лише статус. В деяких випадках портрети були вдалим узагальненням образу суспільного стану.

Джоконда – можливо, перший портрет в якому накладені одне на одне не лише шари фарби, але також різні почуття.

Лувр Париж Франція
Саме в музеї Лувр зберігається знаменита картина Леонардо да Вінчі.

Вона – не шматочок душі, як портрети до неї, але ніби вся душа. Саме тому вона здається справжнішою за глядача. Адже коли ми спостерігаємо живу людину, за короткий час, в її обличчі ми прчитуємо зміну почуттів і тіні думок, які змінюють одна одну. Саме тому людське обличчя нам здається живим. Те саме в цьому портерті. Загадка, яку в ній відчувають, є загадкою життя.

Пошир цю статтю в соцмережах!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on telegram
Філософська школа

Купити постійний доступ до вебінару за 900 грн.

Менше ніж коштує квитов до Лувру